Mavi Marmara davasının son duruşması

mavi-marmara

Mavi Marmara davası mahkemelerde kapanmış olabilir ancak bu davanın burada bitmeyip dillerde, gönüllerde, tarihe geçecek kayıtlarda onlarca yıl süreceği apaçık ortada. Mahkemenin yapıldığı duruşma salonunda bulunanlar, tarihi öneme sahip bir hukuk skandalına şahitlik ettiler.

Mahkeme Başkanı Hakim, sakin ve sempatik birisiydi. Sinirlendiğinde bile salonu bir gülme tutuyordu. Fakat avukatların ve müştekilerin savunmaları hakimi aşırı zorladı. Siyasi bir emri vakiyle sonucun iletildiği anlaşılan davayı hukuki kılıfa sokmak mahkeme heyetini fazlasıyla yordu. Neticede bir kılıf da bulamadılar. Nitekim izleyicisiz, sadece birkaç avukatın temsil ettiği son dakikalarda tahmin edilen kararı açıklayarak ferahladı mahkeme heyeti. Belki de vicdanlarını en rahatsız edecek kararı vermek zorunda kaldılar bu dava ile.

Davanın avukatları iyi savundular fakat karar önceden belli olduğu için tüm taleplerini reddetti Savcı bey. Hakim Bey ile davanın avukatlarından Ömer Kavli sık sık polemik yaşadı. Hakim Bey, vücut dilini kullanarak konuşuyordu. Parmağı sürekli işaret ediyordu. Avukat Kavli dayanamadı ve Hakim’i eleştirdi. Hakim de, Kavli’nin de parmak gösterdiğini söyleyerek “Ölüm var, ahiret var, hesap günü var” dedi. Tabi dünyadaki hesap gününün karar vericisinden bunları duymak salondakileri şaşırttı ve tebessüm ettirdi.

Avukatlar ile Hakim Bey arasında sürekli polemik yaşanıyordu. Sebebi ise bu işin hukuka uyan bir kılıfının olmaması. Mahkeme biraz aceleci ilerliyor, avukatlara ve müştekilere sınırlı söz hakkı veriliyordu. En son iş çığırından çıktı ve sonucun da belli olduğu düşüncesiyle avukatlar cübbelerini çıkarıp salonu terk etti. Salon da “Katil İsrail hesap verecek” ve daha birçok farklı şekilde sloganlar atıldı. Hakim salonu polis eliyle boşalttırdı. Gazeteciler de dahil hiç kimse kalmadı. Sadece davayı temsilen birkaç avukat salonda kaldı. Mahkemeden çıkarılan yaklaşık 250 kişi adliyenin giriş katında 30 dakika boyunca İsrail aleyhinde slogan attı.

Daha sonra adliyenin dışında, meydanda avukatlar basın açıklaması yaptılar. Ardından herkes dağıldı. Karar ise Saat 20’ye doğru açıklandı. Beklendiği gibi, davanın düşürülüp İsrailli suçlular hakkında daha önce çıkan tutuklama kararının kaldırılmasına… hükmedildi.

Bir gazeteci olarak şahit olduğum en ilginç mahkeme idi. Gerçekten ilginçti. Orada olanlar buna şahit oldu…

BUNLAR DA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir